• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Haritası
Takvim
Özel Neşem Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Sultanbeyli

Grup Eğitimi

Grup Eğitimi

 

Grup eğitimi programına alınacak öğrenciler yaşlarına, gelişimsel ihtiyaçlarına ve eğitimsel düzeylerine göre belirlenir.

               


 GRUP EĞİTİMİNİN ÇOCUĞA KAZANDIRDIKLARI:

 

Özgüvenin gelişmesi
Özbakım becerilerini geliştirir,Sorumluluk alma becerilerinin gelişmesi
Tamamlama ve takip becerileri gelişir,Başkalarıyla sağlıklı iletişim kurabilmesi
Motor ve özbakım becerilerinin gelişmesi
Bilişsel becerilerinin gelişmesi
Dikkat süresinin uzatılması
Sosyal gelişimi desteklenmek.
Toplumsal kuralları öğrenir ve uygulamaya alışır,
Komut alma ve sıra almayı öğrenir,Paylaşma, işbirliği, yardımlaşma becerilerinin gelişmesi
Dil ve konuşma becerilerinin gelişmesi
Sıra alma ve bekleme becerilerinin gelişmesi

  

Tanım

özel eğitim gerektiren bireylerin, TürkMillî Eğitiminin genel amaçları ve temel ilkeleri doğrultusunda, genel ve meslekî eğitim görme haklarını kullanabilmelerini sağlamaya yönelik esasları düzenlemektir.

 

BİREYSEL EĞİTİM

 

Kurumumuzda eğitime başlayan öğrencilerimizin, farklı alanlardaki (bilişsel becerilere hazırlık, özbakım becerileri, toplumsal uyum becerileri, günlük yaşam  becerileri, psikomotor becerileri, sosyal hayat, dil, konuşma ve alternatif iletişim becerileri, türkçe, matematik vb.) performansları alınarak, BEP’leri  (Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı) hazırlanmaktadır.   Öğrencimizin BEP’te yer alan becerileri farklı yöntemler (uygulamalı davranış analizi, eşzamanlı ipucuyla öğretim yöntemi, sabit bekleme süreli öğretim  yöntemi, fırsat öğretimi, videoyla model olma, replik silikleştirmeyle öğretim, etkinlik çizelgeleriyle öğretim, PECS vb.) kullanılarak kazanması  amaçlanmaktadır.

 “Özel eğitim; ortalama öğrenci özelliklerinden önemli ölçüde farklılaşan öğrencilere

sağlanan, bireysel olarak planlanmış ve bireyin bağımsız yaşama olasılığını en üst

düzeye  çıkarmayı hedefleyen eğitim hizmetlerinin bütünüdür.

         Her çocuk, bir diğerinden farklıdır. Bu farklılıklar çok genel olarak bedensel, bilişsel ve duyuşsal olarak gruplanabilir  

Her çocuk kendine özgü bedensel yapıya ve işlevlere, çeşitli alanlarda öğrenme özelliklerine ve hızına, duygusal özelliklere sahiptir. Bu farklılıklar belli sınırlar içinde olduğunda, öğrenciler genel eğitim hizmetlerinden yararlanabilmektedirler.

Ancak, farklılıkların daha büyük boyutlu olduğu çocuklarda, genel eğitim hizmetleri yetersiz kalmakta ve özel eğitim hizmetleri gerekli olmaktadır.

Bireysel özel eğitim, çoğunluktan farklı olan ve özel  gereksinimli bireye sunulan, yetersizliği engele dönüştürmeyi önleyen, engelli bireyi kendine yeterli hale getirerek topluma kaynaşmasını ve bağımsız bireyler olmasını destekleyecek becerilerle donatan eğitimdir.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret50227
Hava Durumu